FALL MOOD

This post might not resonate with some (I saw a post on Instagram saying it's 30°C in Estonia at the moment), but here in Norway, I could count the nice days we had in August on one hand.
The evenings get so much darker faster, the air feels chilly and even though I'm sad summer is ending, there has always been something magical about fall for me. The somber nights spent tucked up under a blanket. Keeping warm by holding on to coffee cups. Leaves falling, creating beautiful colourful landscapes. Even though the nature is changing, it always feels like the beginning of something new. Fall is my favourite season. I've added up a mood board, trying to capture the wonderful jittery feeling that autumn gives me.

Mõne jaoks on ehk liiga vara veel sügisest rääkida (nägin insta postitust, et Eestis on 30 kraadi sooja), aga siin, Norras, võib augustikuu päikeselised päevad ühe käe peal kokku lugeda. Kirjutan seda, samal ajal kui õues pladistab paduvihm. Õhtud lähevad palju kiiremini pimedaks ja õhus on sügisest külma. Kuigi on kurb, et suvi hakkab lõppema, on sügisel minu jaoks alati väga oluline tähendus olnud. Sombused õhtud pleedi all, käte soojendamine kohvitassi hoides, lehed, mis langedes moodustavad kauneid maastikke. Loodus küll muutub, aga minu sees on suur ootusärevus. Olen kokku kogunud mõned pildid, mis seda sügiseootust loodetavasti ka teile edasi annavad.
.

No comments