ON AN ISLAND IN THE SUN

It is way too early to dream about summer, so that's exactly what I am doing. It's not even May and there is nothing I'd rather do than sit on the porch in my bikini with a cold berry smoothie in hand. The weather is, of course, inadequate even for spring, with windy days and moody clouds. In any case, I am already prepared for the summer, even if it means having to wear a bikini indoors...
standing strikingly close to the radiator... with a cup of tea. Either way, it's happening! I got this wonderful bikini from Zalando (blue top on ASOS), but in all honesty it wasn't the easiest of feats, since it was constanly sold out (I had my heart set on a black one originally) and I ordered the wrong size. I sent back the top in size S and in the end went for L, because someone had left a comment saying she is a B cup and size M was small for her. The bottoms are a size S though, and fit fine. This makes it sound like I have Pamela Anderson sized boobs, which I don't. They are a normal B to C cup, so I don't know what this sizing is all about. Anyway, summer, I'm ready for you!

Ilmselgelt on liiga vara suvest unistada, aga just täpselt seda ma teen. Pole veel isegi maikuu, aga juba kujutan ette ennast bikiinides terassil istumas, käes smuutiklaas ja taevas päike säramas. Ilm pole selleks küll lolulist lootust andnud, sest siin on üsna tuuline. Igal juhul olen suveks valmis, isegi kui see tähendab, et lõdisen oma bikiinides teetassiga radiaatori kõrval. Selle bikiinikomplekti tellisin Zalandost (ASOSe kodulehel on sinine veel olemas), aga sellega oli igavene jama - see oli koguaeg läbimüüdud (tegelikult tahtsin musta varianti, kuid sellele ei saanud ligigi) ja tagatipuks pidin S-suuruses ülemise osa tagasi saatma, sest midagi sinna sisse küll ei mahtunud. Lõpuks tellisin topi suuruses L, sest lugesin kommentaari, et B-korviga naisele oli suurus M väikeseks jäänud. L-suuruses ülemine osa sobib mulle hästi ja S alumine osa ka. See kõlab nagu mul oleks Pamela Andersoni mõõdus rinnad, aga seda nad kindlasti pole. Tavaline B-, C-korv. Igal juhul sai kõik lõpuks korda ja ootan hirmsasti, et päike välja tuleks!

Liina

No comments