HAPPY VALENTINE'S DAY!


I don't know when a little Martha Stewart came over me, but I decided to go all out for a pre-Valentine's Day party at my place. I baked some goodies and also made my first macarons, which turned out surprisingly well! The trick was to pay attention to some technical details (I followed the tips HERE). Some chocolate cakelets and muffins were also featured and Ahto surprised me with a bouquet of tulips that made me very happy (hence all the pictures with them). We talked, drank some coffee and had a wonderful afternoon. Stick around for some pictures!


Ma ei tea, mis Martha Stewart mind on valdanud, aga sõbrapäeva lõunasöögiks küpsetasin hunniku maiustusi ning proovisin järgi ka oma elu esimesed prantsuse makroonid, mis tulid üllatavalt hästi välja (olin nende kurikuulsuse tõttu katastroofiks valmis). Jälgisin tegemisel NEID nippe. Debüüdi tegid ka südamekujulised koogikesed ja muffinid ning Ahto üllatas mind tulpidega, mis mind väga rõõmsaks tegid (seepärast ka nendega hunnik pilte). Rääkisime, jõime kohvi ja veetsime toreda pärastlõuna. Edasi on esindatud ka mõningad pildid! 
I hope you all have a wonderful Valentine's Day and you get to spend it with the people you love! For the real event we are probably visiting family in the day and staying home in the evening, cooking some food (and eating these delicious desserts) and just enjoying each others company. How is your Valentine's Day going?Ma loodan, et teil on tore sõbrapäev ja et veedate selle kallite inimestega! Päris tähtpäeval läheme tõenäoliselt Ahto sugulastele külla ja õhtul teeme kodus süüa (ja mugime neid koogikesi) ning naudime üksteise seltskonda. Kuidas teie sõbrapäev läheb?

No comments